.::  Modern Sera Yapımı  ::.
 

Sera kurulumu tecrübe ve bilgi ister. Bitkilerin maksimim gün ışığından faydalanması için minimum yapı gölgesi, gibi kriterler gerekmektedir.
Gerekli kriterlere en uygun çözümü gerçekleştirmek için, uygun malzeme seçimi, ideal yapı tasarımı, ileri üretim yöntemleri kullanarak kuruluma hazır sistemlerimizi, profesyonel montaj ekibimizle hayata geçirmekteyiz. Dünyada ve ülkemizde geniş hacimli yüksek seralar tercih edilmektedir.
 

Sera kurulumunda kullanılan malzemeler galvanizli olmalıdır. Sera Montajı vidalı sistem olarak yapılmalıdır.  Vidalı sistemde, sera istenilen yere taşınabilir. Çelik yapısı ve çalışan mekanizma tasarım özellikleri ile kolay kurulum ve uzun yıllar sorunsuz çalışan parçalara sahiptir.

 
               
                       
               
                       
               
                       

Tek çatılı seralar: Bunlarda çatılar tek meyilli ve dolayısıyla tek yüzeylidir. Genellikle bir binanın veya bir duvarın güneye bakan tarafına dayanır. Aynı çatı tipi meyilli yerler için de söz konusu olabilir. Bunlarda çatı eğimi güneye baktığından güneş ışınlarından ve sıcaklığından iyi faydalanır. Ayrı, yani bir kenarı bir yere dayanmayan müstakil olarak da tek çatılı seralar yapılabilir. Fakat bu takdirde çift meyilli veya iki çatlı seralar tercih edilmelidir.

İki çatılı seralar: Bunlar daha iyi ışık alırlar. Çatının iki yüzü birbirine eşit ise ''ikiz kenar çatılı seralar'' olurlar. Çatının biri uzun diğeri kısa ise ''iki çatı kenarı eşit olmayan seralar'' söz konusudur. Meyilli arazilerde de bu tip sera kuruluşlarına sıkça başvurulur.

M çatlı seralar: Bunlar ise yan yana gelen blok seralardır. Bunlar ikiz kenar veya iki kenarı eşit olmayan çatılı seraların yan yana gelmesinden oluşur.

 

Blok seralar: Blok seralar birbirlerine ekli olarak tesis edildikleri için tesis giderleri daha azdır. Aynı tür bitki yetiştirme söz konusu ise aralarında ara duvar gerekmez. Fakat her blok için ayrı bir türün yetiştirilmesi öngörülüyor ise her türe uygun farklı ekolojik koşullar yaratmak için blokların arasına perdeler koyarak bir birinden ayırmak gerekir.